Prázdná tisková kazeta určená k renovaci
= Váš příspěvek na ochranu životního prostředí!

Výkup tiskových kazet ONLINE!

 

Prázdná tisková kazeta je komodita, o níž jste možná neměli ani tušení! Z vykoupených tiskových kazet provádíme ekologickou a ekonomickou výrobu kazet renovovaných, čímž dosahujeme cenově výhodných řešení s pozitivním bonusem - přívětivým ekologickým dopadem.

HP musí stáhnout z trhu všechny jednorázové kazety a zaplatit za jejich prodej pokutu

27. 09. 2022 - Články -> Články

Generální ředitelství odpadů Baleárských ostrovů zahájilo sankční řízení proti společnosti HP z důvodu prodeje jednorázových inkoustových kazet pro tiskárny. V rámci sankčního řízení požaduje udělení pokuty ve výši 50 000 Euro a ve lhůtě tří měsíců stažení jednorázových tiskových kazet z trhu.

 

logo HP tiskárna
 

Baleárské ostrovy jsou souostrovím na západě Středozemního moře, ležící zhruba 170 km od Barcelony jižním směrem. Nejznámější ostrov tohoto souostroví je Mallorca s městem Palma de Mallorca, velmi známé jsou i ostrovy Ibiza, Formentera či Menorca. Jedná se o jedno ze 17 autonomních společenství Španělska. Baleárské ostrovy jsou tak o součást Evropské unie i schengenského prostoru, však se značnou lokální nezávislostí na Španělsku.

V roce 2018 se vláda Baleárských ostrovů rozhodla zakázat plasty na jedno použití, které zahrnují také tiskové kazety na jedno použití, a to kvůli vysokému stupni obav o životní prostředí. Při projednávání zákona omezujícího jednorázové plasty byla realizována řada schůzek se společností HP tak, aby společnost HP byla schopna přizpůsobit svůj sortiment výrobků. Záměr zákazu jednorázových plastů byl uskutečněn v zákoně číslo 8/2019.

Generální ředitelství odpadů Baleárských ostrovů nyní přistoupilo k zaházení řízení o uvalení sankce ve výši 50 000 Euro (zhruba 2 500 000 Kč) na společnost HP z důvodu prodeje jednorázových inkoustových kazet. Regionální legislativa v této záležitosti vyžaduje, aby tyto produkty byly dobíjecí a znovu použitelné. Stejným způsobem a zejména s přihlédnutím k vysoce znečišťujícímu charakteru těchto inkoustů Generální ředitelství odpadů Baleárských ostrovů požaduje, aby společnost HP stáhla z trhu všechny předměty, které by mohli porušovat platně předpisy a dávají na stažení produktů společnosti HP tříměsíční lhůtu.

Společnost HP má 15 dnů od okamžiku oznámení na podání námitek, nebo také může přijmout pokutu a využít 40% slevu, pokud bude zaplacena před vyřešením řízení.

Za klíčové považujeme, že i v rámci prostoru Evropské unie je možné do omezování jednorázových plastů zahrnout tiskové kazety a výslovně zakázat nerenovovatelné inkoustové i tonerové kazety do tiskáren a kopírek, tak, jak je to výslovně a přísně zakázáno zákonem 8/2019 na Baleárských ostrovech.

 

Zákon 8/2019 ze dne 19. února o odpadech a kontaminované půdě na Baleárských ostrovech

 

Autor:
Asociace renovátorů tonerů (ART)

 

Zdroj:
BALARES, Islas. Facua. Multan con 50.000 euros a la multinacional Hewlett-Packard por vender cartuchos de tinta de un sólo uso. [online]. Sevilla: FACUA Bécquer. Poslední revize 12. 09. 2022. Dostupný z WWW: <https://www.facua.org/es/noticia.php?Id=18649>.

Wikipedia: the free encyclopedia. Balearic Islands. [online]. St. Petersburg (Florida): Wikipedia Foundation. Poslední revize 25. 08. 2022. Dostupný z WWW: <https://en.wikipedia.org/wiki/Balearic_Islands>.

 
 

Přihlašovací formulář

Přihlašovací e-mail:
Heslo:
 

V případě, že jste zapoměli Vaše heslo, pokračujte zde

Zašlete nám zprávu!

 

Text zprávy: Vaše telefonní číslo (nepovinné): Váš kontaktní mail (povinné): Opište ověřovací kód z obrázku (povinné): obrázek s kontrolním kódem