Prázdná tisková kazeta určená k renovaci
= Váš příspěvek na ochranu životního prostředí!

Výkup tiskových kazet ONLINE!

 

Prázdná tisková kazeta je komodita, o níž jste možná neměli ani tušení! Z vykoupených tiskových kazet provádíme ekologickou a ekonomickou výrobu kazet renovovaných, čímž dosahujeme cenově výhodných řešení s pozitivním bonusem - přívětivým ekologickým dopadem.

Ministr Brabec považuje nový balík odpadové legislativy za úspěch roku

2. 02. 2021 - Články -> Články

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) považuje za největší úspěch roku 2020 prosazení balíku nové odpadové legislativy. Balík odpadové legislativy je tvořen zákonem o odpadech, o vybraných výrobcích s ukončenou životností, novelou zákona o obalech a takzvaným změnovým zákonem.

Nový balík odpadové legislativy má České republice pomoct v plnění evropských cílů. Ty stanovují České republice do roku 2025 recyklovat veškerý svůj komunální odpad z 55 %, přičemž současná míra recyklace je pouze z 39 %. V roce 2030 pak musí být v ČR recyklováno 60 % komunálního odpadu, v roce 2035 pak 65 % komunálního odpadu.

Hlavní změny představuje zvyšování poplatku za ukládání odpadů na skládky, zavedení třídicí slevy z tohoto poplatku pro obce, dále zákaz skládkování využitelných odpadů od roku 2030 a uzákonění tzv. systému PAYT, tedy systému, kdy občané platí za svoz odpadu podle toho, kolik ho vyhodí do černé popelnice.

Návrh zákona o výrobcích s ukončenou životností a novela zákona o obalech pak zavádí zcela nový princip takzvané ekomodulace. Od ní se nově bude odvíjet poplatek výrobců a dodavatelů za uvedení vybraných výrobků na trh. Čím méně opravitelný nebo recyklovatelný výrobek, tím vyšší cena za jeho využití či odstranění a naopak. Ekologicky balené nebo vyráběné výrobky se tak mohou zlevnit, za ty neekologické firmy zaplatí více. Cílem ekomodulace je motivovat výrobce i dodavatele, aby výrobky plnily ekologické nároky už ve fázi výroby a při jejich balení.

Zákon o vybraných výrobcích s ukončenou životností přináší do obcí více míst zpětného odběru pro výrobky, jako jsou bílé zboží, elektronika a baterie a zavádí povinnost uvedení recyklačního poplatku na účtenkách a fakturách z důvodu informování spotřebitelů.

 

 

„Především se podařilo prosadit po šesti letech balík nové odpadové legislativy. Česká republika se tak od příštího roku vydá na cestu oběhového hospodářství a především na cestu, na které postupně skoncujeme se skládkováním a nastartujeme recyklaci, vzniknou nové recyklační kapacity, odpady budeme více využívat a stále méně skládkovat, ušetříme zdroje i životní prostředí,“ uvedl Richard Brabec (ANO) a dodal, že ministerstvo životního prostředí (MŽP) bude v roce 2021 pracovat na uvedení nové legislativy v život. Čekají nás semináře s obcemi i kraji, metodické vedení, vyhlášky a tak dále.“

 

Autor:
Asociace renovátoru tonerů (ART)

 

Zdroj:
Ekolist.cz. ČTK. Úspěch roku je podle Brabce prosazení balíku odpadové legislativy [online]. Praha: BEZK. Poslední revize 31. 12. 2020. Dostupný z WWW: <https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/uspech-roku-je-podle-brabce-prosazeni-baliku-odpadove-legislativy>.

Ministerstvo životního prostředí. Česko čeká velká odpadková revoluce, vláda dnes schválila novou odpadovou legislativu [online]. Poslední revize 09. 12. 2019. Dostupný z WWW: <https://www.mzp.cz/cz/news_20191207_cesko_ceka _velka_odpadkova_revoluce_vlada_dnes_schvalila _novou_odpadovou_legislativu>.

 
 

Přihlašovací formulář

Přihlašovací e-mail:
Heslo:
 

V případě, že jste zapoměli Vaše heslo, pokračujte zde

Zašlete nám zprávu!

 

Text zprávy: Vaše telefonní číslo (nepovinné): Váš kontaktní mail (povinné): Opište ověřovací kód z obrázku (povinné): obrázek s kontrolním kódem