Prázdná tisková kazeta určená k renovaci
= Váš příspěvek na ochranu životního prostředí!

Výkup tiskových kazet ONLINE!

 

Prázdná tisková kazeta je komodita, o níž jste možná neměli ani tušení! Z vykoupených tiskových kazet provádíme ekologickou a ekonomickou výrobu kazet renovovaných, čímž dosahujeme cenově výhodných řešení s pozitivním bonusem - přívětivým ekologickým dopadem.

Za posledních 40 let cena tiskáren HP poklesla 35x, cena inkoustu se nezměnila

28. 05. 2024 - Články -> Články

Před 40 lety společnost HP uvedla na trh první inkoustovou tiskárnu pro malé kanceláře a domácnosti, model Hewlett Packard ThinkJet.  Samotný koncept inkoustových termálních tiskáren vychází z odděleného výzkumu společností Canon a Hewlett-Packard.

Termální tisk byl ve společnosti Hewlett-Packard vyvíjen záměrně. Vývojový tým společnosti Hewlett-Packard zjistil, že tenkovrstvé rezistory mohou produkovat dostatek tepla k vystřelení kapičky inkoustu na papír. Výsledkem výzkumu byla tisková hlava skládají se z řady malých komor, z nichž každá obsahuje ohřívač. Pro vystřelení kapky z každé komory prochází puls proudu topným článkem, který způsobí rychlé odpaření inkoustu v komoře a vytvoří bublinu, která způsobí velké zvýšení tlaku a vyvrhne kapku inkoustu na papír.

Společnost Canon ve stejnou dobu vyvíjela technologii piezoelektrického tisku (dnes typické pro Epson), kde po přivedení napětí piezoelektrický materiál změní tvar a generuje tlakový impuls v tekutině, který vytlačí kapku inkoustu z trysky. Inkoustové trysky ve tvaru uzoučkých trubek, kde každá trubka je jednou tryskou. Během pokusů si vedoucí vývoje všiml, že inkoust vystřelil z injekční stříkačky, když byla omylem zahřátá páječkou. Tak i společnost Canon začala vyvíjet technologii termálního tisku, který nazývala dle principu vytváření bublin horkem bublinkový tisk.

Tiskárny s touto technologií od společnosti IBM byly na trhu již delší dobu, model HP ThinkJet z roku 1984 byl však velmi kompaktní, jeho rozměry byly pouze 30 x 20 x 9 cm. Jednalo se v podstatě o klasickou tiskárnu dnešních rozměrů.


 

Cena tiskárny byla 495 USD a cena inkoustu z výtěžností 500 stran byla 8 USD. Přepočteno na současnou hodnotu USD se stávajícím kurzem české koruny byla cena zhruba 35 000 Kč a cena inkoustu zhruba 500 Kč. Dnes je možné zakoupit malou domácí inkoustovou termální tiskárnu HP v ceně okolo 1 000 Kč, tedy zhruba 35 x levněji, zatímco cena inkoustové kazety s výtěžnosti 500 stran se nijak nezměnila – originální kazeta stále vyjde zhruba na 500 Kč.

Cena parfému Channel No. 5 je aktuálně v eshopu Alza.cz 35 Kč / 1 ml, zatímco cena černého inkoustu HP 650 je 60 Kč / ml. Inkoust HP je téměř 2 x dražší, než luxusní parfém.

 

Autor:
Asociace renovátoru tonerů (ART)

 

Zdroj:
KEUMARS, Afifi-Sabet. Techradar pro. How HP’s first ThinkJet printer brought office printing to the masses 40 years ago. [online]. Poslední revize 02. 04. 2024. New York: Future US, Inc. Dostupný z WWW: <https://www.techradar.com/pro/how-hps-first-thinkjet-printer-brought-office-printing-to-the-masses-40-years-ago>.

WEBSTER, Edward. Print unchained: fifty years of digital printing, 1950-2000 and beyond: a saga of invention and enterprise. West Dover, VT: DRA of Vermont, Inc. ISBN 0-9702617-0-5.

NIELSEN, Niels J. History of ThinkJet Printhead Development. Hewlett-Packard Journal, May 1985.

KENYON, R.W. Chemistry and technology of Printing and Imaging Systems. Glasgow UK: Blackie Academic & Professional. ISBN 978-94-010-4265-9.

 
 

Přihlašovací formulář

Přihlašovací e-mail:
Heslo:
 

V případě, že jste zapoměli Vaše heslo, pokračujte zde

Zašlete nám zprávu!

 

Text zprávy: Vaše telefonní číslo (nepovinné): Váš kontaktní mail (povinné): Opište ověřovací kód z obrázku (povinné): obrázek s kontrolním kódem